X
تبلیغات
زولا
زمان ثبت : یکشنبه 13 بهمن‌ماه سال 1387 در ساعت 12:23 ق.ظ
نویسنده : هادیک
عنوان : گزارش فایننشال تایمز از نوه های امام (ره)

زمانی که آیت الله (امام) خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، 30 سال قبل در چنین روزهایی پس از تحمل سال ها تبعید به ایران بازگشت تا انقلاب اسلامی را هدایت و رژیم تحت حمایت آمریکا را سرنگون کند ایشان اعضای نزدیک خانواده خود را از سیاست دور نگه داشت. 

به گزارش عصر ایران روزنامه فایننشال تایمز انگلیس در گزارشی با اشاره به این مطلب می نویسد: "به جز (سید) احمد، فرزند بزرگ آیت الله که تا زمان فوت ایشان در سال 1989 همدم، مصاحب و در واقع سخنگوی رهبر انقلاب بود اطلاعات کمی از اهل بیت رهبری وجود داشت.  

با این حال پس از گذشت سال ها و فروکش کردن شور و حال انقلابی اکنون نگاه ایرانی ها به سوی 15 نوه آیت الله جلب شده است به ویژه از آن جهت که برخی از نوه های رهبر پیشین انقلاب به سمت جریان اصلاح طلبی گرایش پیدا کرده اند. 

اصلاح طلبان طی سالیان متمادی در تکاپوی تطبیق ساختار حکومت روحانیون مورد نظر آیت الله خمینی با اصول یک دولت دموکراتیک و مسوول بوده اند. 

«زهرا اشراقی» یکی از نوه های (امام) خمینی که معتقد است اکنون زمان مناسبی برای منزوی کردن ایران نیست می گوید: "سن انقلاب ها و کودتاها در جهان پیش از این نهایتاً به 20 تا 30 سال می رسید اما اکنون این یک دوره (سن) پیشرفت است." 

هرچند در بین نوه های آیت الله خمینی خانم اشراقی دارای بیشترین صراحت کلام است اما این (حجت الاسلام) حسن خمینی است که خیلی ها معتقدند می تواند یک آینده سیاسی نویدبخش و امیدوارکننده داشته باشد. 

این روحانی 37 ساله که گفته می شود بلندپروازی سیاسی پدربزرگش را به ارث برده پیشتر از برخی سیاست های دولت تحت حاکمیت اصولگرایانی چون احمدی نژاد، رئیس جمهور اظهار ناامیدی کرده است. 

حسن خمینی اخیراً با گفتن این عبارت که «ما باید پاسخ های جدیدی برای سئوالات جدید بیابیم» عملاً به سیاستمداران یادآور شد که پیروی محض از قواعد سنتی همواره بهترین راه محسوب نمی شود. 

وی همانند پدربزرگ خود در شهر مقدس قم تحصیل کرده و انتظار می رود به زودی اولین کتاب خود در زمینه فرقه های  اسلامی را منتشر کند. 

او همچنین متولی حرم مطهر (امام) خمینی و پدر خویش است و به گفته برخی تحلیل گران تاکنون در مقابل فشارها برای ورود به قدرت از جمله درخواست ورود به رقابت های انتخابات آینده ریاست جمهوری مقاومت کرده است. 

با این حال نوه آیت الله خمینی اخیراً در یک گردهمایی اصلاح طلبان شرکت کرد و به طور غیرمستقیم حمایت خود را از کاندیداهای بالقوه این جناح اعلام کرد.

براساس این گزارش تندروها در نظام اسلامی ایران به دقت نوه امام را زیر نظر گرفته و حتی پس از انتقاد سال گذشته وی از ورود سپاهیان به سیاست برخی به شدت به او تاختند به نحوی که در جریان یک حمله بی سابقه به عضوی از بیت (امام) خمینی، برخی جریان های تندرو  ادعا کردند که او سوار یک خودرو BMW می شود (که تکذیب شد)، از سیاستمداران دارا حمایت می کند و نسبت به وضعیت فقرا بی تفاوت است. 

برخی سیاستمداران برجسته اصلاح طلب در زمان حیات رهبری پیشین ایران ارتباط تنگاتنگی با ایشان داشته اند و به علاوه اعضای بیت (امام) خمینی به واسطه ازدواج با اصلاح طلبان پیوندهایی با آنها برقرار کرده اند. از آن جمله خانم اشراقی است که با رضا خاتمی، برادر سید محمد خاتمی ازدواج کرده است. 

به نوشته فایننشال تایمز خانم اشراقی در سال 2004 از سوی برخی جریان ها از ورود به انتخابات پارلمانی منع شد. علی اشراقی، برادرش نیز سال گذشته پس از آنکه به گفته خانواده اش مورد اهانت قرار گرفت از صحنه انتخابات کنار رفت.

با این حال بسیاری از جوانان ایرانی در پی (حجت الاسلام) حسن خمینی هستند، مردی خوش سیما با روحیه شوخ طبعی که دوستدار ورزشکاران از جمله ستارگان فوتبال است. 

یک مقام سابق ایرانی در وصف وی می گوید: "او جوان، سرشار از انگیزه و سخت کوش است و تلاش می کند که جوانان کشورش را درک کند." 

بسیاری از جوانان ایرانی به دلیل سن خود قادر به برقراری ارتباط با انقلاب یا درک چارچوب تاریخی آن نیستند. مشکلات اقتصادی و بین المللی سئوالاتی را در ذهن آنها به وجود آوده است. 

از نگاه برخی اعضای بیت (آیت الله ) خمینی، حاج حسن، نقطه امید برای احیای آن چیزی است که آنها میراث واقعی پدربزرگ شان می نامند؛ یک سیستم دموکراتیک تحت رهبری ولایت فقیه.

خانم اشراقی معتقد است که (حجت الاسلام) حسن خمینی به دلیل دارا بودن ظرفیت های قوی از پتانسیل رسیدن به مقام رئیس جمهوری برخوردار است. 

 وی شک ندارد که "حسن" در جهان شیعه از مشروعیت ایفای یک نقش برجسته سیاسی برخوردار است، اگر واقعاً تصمیمش اینگونه باشد: "او (حسن خمینی) بسیار باهوش است و آینده بزرگی در انتظارش می باشد."