X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
زمان ثبت : یکشنبه 30 فروردین‌ماه سال 1388 در ساعت 11:38 ب.ظ
نویسنده : هادیک
عنوان : 25 ساله ها رکورددار فروش کلیه در ایران

مهر: "هاشم قاسمی " مدیرعامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران ، بیشترین اهدا کنندگان کلیه در کشور را افراد 25 تا 26 ساله معرفی کرد که در قبال دریافت پول، اقدام به فروش عضو خود به بیماران نیازمند می کنند.

قاسمی امروز اظهارداشت: نتایج بررسیها نشان می دهد 70 درصد مشکلات مربوط به بیماریهای کلیوی در کشور در سنین 20 تا 44 ساله رخ می دهد اما بیش از 50 درصد اهداکنندگان کلیه در رده سنی 25 تا 26 سال قرار دارند.

ایران با 25 هزار پیوند در اهدای کلیه از پیوند زنده در جایگاه برتر جهانی ایستاده است این در حالی است که 75 درصد از بودجه بهداشت و درمان دنیا صرف درمان بیماریهایی می شود که مرتبط با کلیه است.

تحقیقات علمی نشان می دهد سالانه حدود یک میلیون سال از عمر سالم ایرانیها به دلیل ابتلا به انواع بیماریهای کلیوی کم می شود.

قاسمی حداکثر سن اهدا کنندگان کلیه را 35 سال بیان کرد و در این زمینه گفت: شرایط جسمانی افراد بالای 35 سال این امکان را نمی دهد که مگر در شرایط و موارد خاص، بتواند کلیه خود را اهدا کند.

بیماران نیازمند کلیه معمولا بین یک تا چهار ماه در انتظار هدیه دهنده هستند و این در حالی است که بیش از 95 درصد کلیه های اهدایی به صورت فروش کلیه انجام می شود.

قیمت هر کلیه؛ پنج میلیون تومان

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی همچنین با تکذیب شایعاتی مبنی بر گران شدن قیمت کلیه گفت: در حال حاضر آنچه به عنوان هزینه بستری و مراقبتهای بعد از عمل پیوند به اهدا کننده کلیه پرداخت می شود حداکثر 5 میلیون تومان است.

قاسمی تصریح کرد که اخبار مربوط به افزایش قیمت کلیه اهدایی، شایعه بوده و زائیده افکار سودجویان است.
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی ایران توضیح داد: آنچه در حال حاضر به اهدا کننده کلیه آن هم برای هزینه های بستری و مراقبتهای بعد از عمل پرداخت می شود حداکثر 5 میلیون تومان است که یک میلیون آن را دولت و 4 میلیون مابقی را دریافت کننده کلیه پرداخت می کند.

وی با عنوان این مطلب که انجام عمل پیوند کلیه نیازمند شرایط خاصی است، گفت: با توجه به مرخصی پزشکان در روزهای پایانی سال و تعطیلی که تا 15 فروردین ادامه داشت عمل پیوند کلیه از هفته گذشته آغاز شده است.

در حال حاضر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران دارای 137 شعبه و دفتر در سراسر کشور است که بیماران دیالیزی نیازمند پیوند می توانند با مراجعه به این مراکز نسبت به پیگیری امور مربوط به درمان خود اقدام کنند.

بالغ بر 35 هزار نفر بیمار دیالیزی و پیوندی در کشور وجود دارد که روند درمانی آنان از وضعیت چندان مطلوبی برخوردار نیست و در حال حاضر بیش از 3300 دستگاه دیالیز کار درمان آنان را انجام می دهد که نمی تواند همه آنان را تحت پوشش بگیرد.

فقر‌؛ مشوق فروش کلیه

قاسمی از افزایش اهدای کلیه از سوی بستگان و خانواده های درجه یک بیماران در کشور خبر داد و گفت: سال گذشته شاهد افزایش پیوند کلیه از خانواده بیماران کلیوی بودیم که حاصل فرهنگ سازی و اطلاع رسانی رسانه ها بوده است.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی ایران در عین حال ضمن هشدار نسبت به سوءاستفاده برخی از بیماران نیازمند پیوند کلیه گفت: بیماران دیالیزی و خانواده های آنان توجه داشته باشند برای دریافت کلیه فقط از طریق مبادی قانونی اقدام کنند.

بنا به گزارشها، هم اکنون خرید و فروش کلیه به بازاری داغ برای عده ای سودجو تبدیل شده و در این میان، جوانانی که در تامین برخی هزینه ها و مخارج زندگی خود درمانده اند، به فروش آن با قیمتهای مختلف روی می آورند.

با این حال، قاسمی گفت که ما فروش کلیه را محدود ساخته ایم زیرا در غیر اینصورت، امکان داشت قیمت آن به 10 تا 15 میلیون تومان هم برسد.