زمان ثبت : سه‌شنبه 29 اردیبهشت‌ماه سال 1388 در ساعت 11:33 ب.ظ
نویسنده : هادیک
عنوان : تعبیر جالب الشرق الاوسط از فرش هدیه دادن لاریجانی به یمنی ها

سفر اخیر علی لاریجانی، رئیس مجلس به یمن و اهدای یک فرش ایرانی به رئیس جمهور این کشور به عنوان هدیه، سوژه گزارش روزنامه الشرق الاوسط شد.

به گزارش عصر ایران (asriran.com) این روزنامه چاپ لندن با اشاره به اتهامات گذشته یمنی ها علیه ایران نوشت: "دیدار لاریجانی از یمن که با هدف مذاکرات اقتصادی از جمله صدور گاز ایران به این کشور صورت گرفت ، از آن جهت قابل توجه است که مقامات یمنی پیشتر معترض مداخله تهران در امور داخلی خود به ویژه حمایت ادعایی ایران از شورشیان «حوثی» و سایر سازمان های شورشی شده بودند."

این گزارش می افزاید: "لاریجانی در این سفر از دریچه یک «رویکرد دیپلماتیک نرم» وارد شد و حمایت کشورش از اتحاد یمنی ها را اعلام کرد."

الشرق الاوسط نوشت: "رئیس مجلس ایران هزمان یک فرش ایرانی به «علی عبدالله صالح» اهدا کرد که نمی توان به سادگی از کنار این قضیه گذشت. فرش، سمبل و نماد ایرانی هاست که نباید اهدای آن از سوی یک مقام ایرانی به رئیس جمهور یمن را نادیده گرفت."

برپایه این گزارش، اهدای این فرش نشانه «طرح بلندمدت» ایران برای تقویت روابط با یمن است؛ به همان نحوی که بافت یک فرش ایرانی می تواند حتی تا 12 سال زمان ببرد که مدت نسبتاً طولانی است، اهدای این فرش نیز می تواند علامت علاقه مندی ایران برای روابط بلندمدت با یمن باشد.

سردبیر الشرق الاوسط می افزاید: "این قضیه من را یاد چند سال قبل و اظهارات یک مقام مهم عرب می اندازد. حدود پنج سال قبل یکی از مقامات کشورهای عربی نقطه نظرات خود درباره ایران و نقش این کشور در منطقه را با من در میان گذاشت."

«طارق الحمید» افزود: "از این مقام پرسیدم آیا نشانه های مثبتی از رویکرد ایران نسبت به کشور متبوعش مشاهده کرده است؟ وی خندید و پاسخ داد: «آنها (ایرانی ها) بافندگان فرش هستند و اگر شما می خواهید سیاست های ایران را درک کنید باید درباره بافت فرش های ایرانی مطالعه کنید."

الشرق الاوسط ادامه می دهد: "با وجود اهدای فرش ایرانی به رئیس جمهور یمن و به رغم تصاویر و اخبار منتشر شده از دیدار لاریجانی با عبدالله صالح مشخص نیست که آیا رئیس جمهور یمن در پاسخ به دریافت هدیه از جانب ایرانی ها، هدیه ای به لاریجانی داده است یا خیر."
 
این گزارش می افزاید: "شایسته این است که صنعا نیز هدیه ای به لاریجانی داده باشد که آن، نماد یمنی ها باشد. از آنجا که لاریجانی حمایت کشورش از اتحاد یمن را اعلام کرده است رئیس جمهور یمن قائدتاً می بایست یک «جمبیه» (دشنه سنتی یمن) را به میهمان ایرانی خود پیشکش کرده باشد. البته به شرط آنکه این یک «جمبیه حدرامی» باشد چونکه این دشنه یک میراث قدیمی در تاریخ یمن است که بسیار نادر بوده، قابل خرید و فروش نیست و تنها در زمره آثار باستانی یمن قرار دارد."